GP Kanady
Informacje o torze
- Używany od 1978
- Długość 4,361 km
- Kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara
- Najszybsze okrążenie 1:13.622 Rubens Barrichello w 2004
Tor kanadyjski został zbudowany w 1978 roku na sztucznej wyspie na rzece św. Wawrzyńca w Montrealu. Chociaż w ciągu roku wysepka ta jest oazą ciszy i spokoju, podczas trwania Grand Prix wypełnia się hałasem, tłumami i niesamowitym ruchem. Szacuje się, że jest to wyścig F1 o największej oglądalności na świecie. Typowa uliczna nawierzchnia toru jest bardzo śliska i ma niewielką przyczepność. Trasa jest bardzo szybka, złożona z wielu stref przyspieszenia i hamowania. Bolidy potrzebują minimalnego wsparcia aerodynamicznego, wyprzedzanie na prostej nie stanowi problemu. Pozwala to osiągać prędkości nawet do 320 km/h.
Kanadyjskie Grand Prix jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w dziedzinie sportów motorowych, a widzowie przybywający świętować wspólnie ten weekend pochodzą z całego świata. Różnorodność oferowanych tu rozrywek nie ogranicza się tylko do terenu samego toru. Montreal aż wrze od rozmaitych wydarzeń. Szczególnie warta uwagi jest ulica Rue Ste Catherine, gdzie gorączka F1 jest najbardziej odczuwalna.
Mapa toru i trybuny
Rady bywalca
Od 1.03.2008 obywatele Polscy nie potrzebują wizy, aby wjechać na terytorium Kanady w celach turystycznych. Poruszanie się po torze jest bardzo proste dzięki wszechobecnym oznaczeniom. Zalecamy wziąć ze sobą jedzenie i picie. Wg danych z 2005 roku wyścig ten cieszył się bardzo dużą oglądalnością, F1 na torze Circuit Gilles Villeneuve był 3 co do popularności imprezą sportową na naszej planecie. Warto zatem pomyśleć o biletach na GP z dużym wyprzedzeniem.